czytający chłopiec

LEKTURY

Zachęcamy do korzystania z bogactwa biblioteki internetowej "Wolne Lektury"

Biblioteka internetowa Wolne Lektury udostępnia w swoich zbiorach ponad 1400 lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej (nie są objęte majątkowymi prawami autorskimi). Utwory są opracowane merytorycznie, opatrzone przypisami i motywami i udostępnione w kilku formatach (HTML, TXT, PDF, EPUB, MP3, Ogg Vorbis i DAISY). Można je zgodnie z prawem, bezpłatnie czytać, słuchać, ściągać na swój komputer, wgrywać na tablet lub czytnik, a także udostępniać innym i cytować.

Ze szkolnej biblioteki internetowej Wolne Lektury korzysta miesięcznie ok. 160 000 osób. W sumie od września 2007 roku zanotowaliśmy 3,5 miliona odwiedzin. Możemy bez obaw powiedzieć, że biorąc pod uwagę liczbę czytelników jesteśmy największą biblioteką szkolną w Polsce. Na dodatek czynną 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, całkowicie darmową i dostępną na całym świecie.

Biblioteka internetowa Wolne Lektury to projekt realizowany pro publico bono przez fundację Nowoczesna Polska, we współpracy z Biblioteką Narodową, Biblioteką Ślaską i Biblioteką Elbląską pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Poniżej znaleźć można listę lektur dla poszczególnych klas.

>>Szkoła Podstawowa

Klasa I

• K. Makuszyński, M. Walentynowicz "120 przygód Koziołka Matołka"
    • J. Papuzińska "Nasza mama czarodziejka"